Quinoa: Zjistěte, proč ji zařadit do jídelníčku i jak ji vařit
V současné době je stále oblíbenější superpotravina pod názvem quinoa (merlík chilský), která tělu dodává balíček všech potřebných esenciálních aminokyselin. Z jedné jediné plodiny tak získáte spoustu důležitých látek. Co je quinoa, jaký je její původ a jak ji správně připravovat?
Co je quinoa?
Čtěte kinoa.
Někdy můžete zaslechnout také slovo „kínua“ vycházející z kečuánského názvu kinuwa.
Na první pohled vypadá quinoa podobně jako jáhly, amarant nebo kuskus, ale nenechte se mýlit. Zrníčka rostliny zvané merlík chilský poznáte podle jemné chuti a světlounce žluté, červené nebo černé barvy. A to hlavní – quiona obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo vytvořit a musí je přijímat z potravy.
Jedná se o velmi odolnou rostlinu, které se dobře daří i s minimálním množstvím vláhy. Na pěstování nemá velké nároky a bez problému prospívá i v polopouštních podmínkách.
Druhy quinoi
Existují tři hlavní druhy quinoy: bílá, červená a černá. Bílá quinoa je nejběžnější a má jemnou chuť, červená quinoa je pevnější a lépe drží tvar po uvaření, zatímco černá quinoa má nejvýraznější chuť a je trochu křupavější.
Kde se quinoa vlastně vzala
Quinoa pochází z horské oblasti And a po staletí ji pěstovali staří Inkové především na území dnešní Bolívie. Už dávno ale nepatří mezi potraviny chudých, jako tomu bylo kdysi.
Díky rostoucímu zájmu o konzumaci zdravých potravin si ve druhé polovině 20. století našla cestu i do Evropy a od té doby se objevuje stále častěji na jídelních stolech ve vyspělých zemích, a to jak v domácnostech, tak postupně také v restauracích.
Výživové hodnoty
Quinoa je bohatá na bílkoviny, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, což z ní činí kompletní zdroj bílkovin, ideální pro vegetariány a vegany. Je také bohatá na vlákninu, hořčík, vitamíny B a železo.
Navíc obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti zánětům a snižují riziko chronických onemocnění. Obsahuje také kyselinu listovou, která je důležitá pro těhotné ženy.
Jak se vaří quinoa
Quinoa je plodina, jejichž vaření je velmi jednoduché. Stačí chvilka a chutný pokrm máte hotový. A pak už jej hravě nakombinujte s čímkoliv, na co máte právě chuť.
Jak správně vařit quinou
- Co udělat ještě předtím, než dáte quinou vařit?
Základem je quinou dobře propláchnout ve vlažné vodě, aby zmizela její nahořklá chuť způsobená tzv. saponiny, které se nacházejí na jejím povrchu a chrání semínka před škůdci. - Jak dlouho vařit quinou a kolik vody je potřeba?
Quinoa se vaří podobně jako rýže nebo jáhly. Rozdíl je v poměru vody a obiloviny. V případě quinoy se dávají 3 hrnky vody na 1 hrnek quinoy a většinou ji stačí povařit zhruba 10–15 minut v lehce osolené vodě. Pak se doporučuje ji ještě chvíli nechat dojít pod pokličkou, aby absorbovala poslední zbytky vody. - Jak poznáte, že je quinoa vhodná k servírování?
Hotovou quinou poznáte podle toho, že do sebe nasaje veškerou vodu a je hezky měkká, nadýchaná a přitom trošku křupavá. Měla by vypadat průsvitně.
Použití quinoy v kuchyni
Během růstu se konzumují čerstvé listy v různých salátech, ale hlavně se využívá zralých semen. Mele se z nich mouka, která má výborné vlastnosti ve spojení s obilnou nebo kukuřičnou na pečení chleba a různých sušenek. Celá semena se používají k vaření kaší, zahušťování polévek i k výrobě cereálií, také se z nich připravuje kvašený alkoholický nápoj "čiča".
Možná vás překvapí, jak je vařená quinoa univerzální. Vařená quinoa je výborná jako příloha ke grilované zelenině, k masu nebo do salátů. Dá se použít také jako pojivo do karbanátků, do snídaňových kaší, nebo dokonce i k přípravě dezertů.
S quinoou můžete v kuchyni experimentovat i na mnoho jiných způsobů – použít ji jako náplň do pečených rajčat nebo žampionů, v kombinaci s cuketou z ní vytvořit chutné placičky nebo třeba těsto na pizzu.
Quinoa a recepty
Quinoové placičky
Budete potřebovat: 1 hrnek vody, ½ hrnku propláchnuté quinoy, 1 nakrájenou mrkev, 1 hrnek fazolí z plechovky, ¼ hrnku panko strouhanky, 3 zelené cibulky, 1 vejce, 3 lžičky mletého kmínu, sůl, pepř, 2 lžíce olivového oleje
V rendlíku přiveďte vodu k varu. Přidejte do ní quinou, stáhněte plamen a zakrytou ji vařte 12-15 minut. Sejměte ji z plamene a promíchejte ji vidličkou. Mezi tím rozmixujte mrkev. Přidejte k ní fazole a opět rozmixujte. Tuto směs dejte do misky. Přidejte k ní povařenou quinou, strouhanku, vejce, nakrájené cibulky a koření. Následně udělejte malé placičky. Na pánvi rozpalte olivový olej a z každé strany placičky opékejte asi 4 minuty.
Veganský salát s quinoou
Budete potřebovat: 1 a ½ hrnku propláchnuté quinoy, 3 hrnky vody, ¼ hrnku olivového oleje + 2 extra lžíce, 1 lžíci citronové kůry, ¼ hrnku citronové šťávy, 4 stroužky česneku, 6 lžic nakrájené petrželky, sůl, 1 hrnek nakrájených cherry rajčat, 2 nakrájené okurky, 1 nakrájenou červenou papriku, ½ červené cibule
Na pánvi orestujte quinou. Mělo by to trvat asi 3-5 minut. Poté ji zalijte vodou. To by mělo trvat 12-15 minut. Sejměte uvařenou quinou z ohně a nechte ji vychladnout. Mezi tím si nakrájejte zeleninu. Vše společně smíchejte (i s olivovým olejem) a můžete podávat.
Quinoa a její účinky – proč ji pravidelně jíst
Quinoa obsahuje velké množství živin, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek – je plná vitamínu A, E, B1, B2 a B9, hořčíku, fosforu, zinku, železa, vápníku, omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Za zmínku stojí také vysoký obsah vlákniny.
Je lehce stravitelná, a protože neobsahuje lepek a má poměrně nízký glykemický index, mohou ji konzumovat celiaci i diabetici.
Quinoa vařená – nutriční hodnoty
Výživová hodnota u 100 g vařené quinoi se pohybuje v těchto číslech:
Energetická hodnota |
120 kcal |
Bílkoviny |
4 g |
Sacharidy |
21 g |
Tuky |
2 g |
Vláknina |
3 g |
Srovnání: Quinoa obsahuje až 2,5krát více aminokyselin než rýže.
Quinoa a zdraví
Quinoa je lehce stravitelná, nenadýmá a díky vysokému obsahu bílkovin je skvělou volbou i pro vegetariány. Díky obsahu kvalitních živin se dokonce používá také jako pokrm pro astronauty.
Chcete-li z quinoy vytěžit pro své zdraví maximum, vyzkoušejte ji naklíčenou. Zachová si tak všechny cenné látky, a navíc v ní ještě vzroste počet enzymů. Pro klíčení je vhodná kvalitní quinoa, ideálně co nejčerstvější.
Quinou můžete zařadit i při hubnutí
Vyšší obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny v quinoe napomáhá k udržení pocitu sytosti. Výhodou, kterou oceníte především při hubnutí, je i malé množství tuku, které tato superpotravina obsahuje. Pokud je vaším cílem ztratit přebytečná kila a zlepšit svou fyzickou kondici, určitě se vám vyplatí zařadit quinou do svého jídelníčku.